środa, 8 marca 2017

Jedziemy do Kamieńca Ząbkowickiego:)

  Gdy tylko bardziej zaświeci słoneczko, gdy dzień dłuższy i bardziej się chce...zaczynamy myśleć o wycieczkach. Ja generalnie mam tak, że chcę robić kilka rzeczy naraz, planuję nową wycieczkę, planuję rabatę w ogrodzie, na stole w pracowni leży nowy mebelek do zaopiekowania się, a w lodówce produkty, z których chcę coś wyczarować;) Pocieszyłyście mnie w ostatnim poście tym, że też nie gardzicie czekoladą, więc i w tym liczę na kobiecą solidarność, że też macie mnóstwo planów i to w różnych przestrzeniach;)))
Dziś chcę zabrać Was na wycieczkę do pięknego zamku w Kamieńcu Ząbkowickim. Byliśmy tam kilka miesięcy temu i zamek zrobił na nas wielkie wrażenie. Dolny Śląsk jest pełen takich obiektów, ale myślę, że ten z Kamieńca jest jednym z piękniejszych.


Zamek zachwyca przede wszystkim historią, często dramatyczną. I pamięta wiele ludzkich dramatów...Główną bohaterką historii o zamku jest Marianna Orańska.
Pochodziła z namiestnikowsko-królewskiego domu Oranje-Nassau. Urodziła się 9 maja 1810 roku w Berlinie, jej ojciec Wilhelm VI był namiestnikiem, a po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku pierwszym królem Niderlandów, zaś matka Wilhelmina Fryderyka Ludwika córką Fryderyka Wilhema II, króla Prus.
Marianna była piękna, mądra i wspaniałomyślna. Ideał dla wszystkich, tylko nie dla swojego męża i jego rodziny. Niektórzy porównują ją dzisiaj do słynnej Lady Diany.
Marianna była bohaterką skandalicznych wydarzeń, była do bólu niezależna, zostawiła po sobie wspaniałe budowle Najpiękniejsza z nich to pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

Marianna dziedziczy Kamieniec Ząbkowicki po matce, pragnie wybudować w nim letnią rezydencję.  Zaprojektował ją wybitny architekt Karl Schinkel, twórca Starego Muzeum Pałacowego w Berlinie, Charlottenhof w Poczdamie (o którym też chcę Wam opowiedzieć) i wielu, wielu śląskich posiadłości. 


Przed rozpoczęciem prac zbudowano najpierw cegielnię. Przez cztery lata przygotowywano w niej specjalne materiały, w tym szkliwione cegły, dzięki którym zamek błyszczy się w słońcu jak srebro. Budowa kosztowała około miliona dukatów, co stanowi równowartość trzech ton złota.
W czasie pełni księżyca lakierowane cegły w niemal magiczny sposób odbijają światło. 

Rezydencję otaczały sławne w całej Europie dzieła wodne, system fontann i wodospadów, stawy i strumienie w parku. Z niektórych fontann woda tryskała na wysokość 33 metrów!
Pozostałości dziś...
W tym czasie Marianna rozwodzi się ze swym mężem Albrechtem...Wszystko w atmosferze skandalu, ponieważ Marianna  romansuje z masztalerzem Johannem von Rossumem. Król Fryderyk Wilhelm IV wydaje rozkaz, na mocy którego nie wolno spotykać się jej z dziećmi, zabroniono jej przebywać na terenie Prus dłużej niż 24 godziny. Dodatkowym upokorzeniem miał być przymus każdorazowego meldowania się na policji. Do własnej posiadłości w Kamieńcu Ząbkowickim nie wolno jej było wchodzić głównymi schodami....Dlatego kupuje pałacyk w oddalonej o dziesięć kilometrów Bilej Vodzie, stąd rozciągała się panorama na całą okolicę, widziała więc też kamieniecką rezydencję.

Od 1857 roku Marianna dalej kontynuuje prace nad zamkiem. Po pracach końcowych zostaje wydany wielki bal i pierwsi mieszkańcy wprowadzają się do pałacu.

Wnętrza robią wrażenie, choć niewiele zostało z tamtych czasów, proszę popatrzeć na sfotografowane przeze mnie zdjęcie sali balowej i tego, co z niej zostało...


W 1883 roku Marianna umiera, zostaje zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych kobiet XIX wieku.

Jej imieniem nazwano skały, drogi i kamieniołomy,dziś możemy wędrować szlakiem Marianny Orańskiej czy szlakiem cysterskim...Tymczasem nadciąga Armia Czerwona...a z nią grabieże, zniszczenia, z pałacu wywieziono mnóstwo dzieł sztuki. Opowiadano, że żołnierze strzelali do figur, luster, porcelany.  W głowie się nie mieści barbarzyństwo żołnierzy Armii Czerwonej...wycierali sobie buty kawałkiem płótna, okazało się, że to był obraz Van Dycka, wartego miliony dolarów...
Jakby tego było mało, wybuchł pożar....Barbarzyńcom było mało. Palił się obiekt, który miał 365 pokoi! Windę królewską, własną elektrownię, gazownię, ujęcie wodne...
Rosjanie zamek opuścili 9 lutego 1946 roku. Potem zaczął się "polski szaber"...Oficjalnie zabierano marmury na Pałac Kultury, braterski dar ZSRR dla Polski:(((( 
Reszty dokonali okoliczni mieszkańcy i rabusie...Podczas zwiedzania pałacu, pani przewodnik wspominała o tym, że wielu dobrych ludzi przynosi różne przedmioty, które pochodzą z pałacu.
Do 1986 roku następuje dewastacja całkowita obiektu, w tym roku pałac zostaje wydzierżawiony na 40 lat. W 2012 roku umowa dzierżawy wygasa i pałac wraca pod bezpośredni zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Stan kompleksu był katastrofalny. Wciąż trwają prace remontowe, niezwykle kosztowne, obiekt został udostępniony dla turystów. Widać zaangażowanie i postęp prac.
Pałac jest pięknie położony, miejsce budowy Marianna wybrała bardzo starannie, na zboczu Grodowego Wzgórza. Rozciąga się stąd niesamowity widok na okolicę. 
Pałac jest widoczny z daleka, to przecież potężna budowla, zwieńczona czterema, widocznymi już z daleka, wieżami.


Zachęcamy Was do odwiedzenia Kamieńca, my na pewno tam jeszcze wrócimy,by zobaczyć, co nowego udało się właścicielowi odnowić:)Dla tych, których pasjonują różne tajemnice zamkowe,polecam książkę Joanny Lamparskiej, pt.: "Zamkowe tajemnice". Autorka podaje wiele ciekawych informacji na temat zamków na Dolnym Śląsku, planując wycieczki, często zaglądam i zbieram ciekawostki:)

A dla tych, którzy są pasjonatami legend,polecam książkę Bogusława Romaszewskiego, z którym zresztą miałam kiedyś przyjemność pracować, pt.: "Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej". Można  w niej przeczytać niezwykłe historie związane z pałacem w Kamieńcu...:)Zachęcam Was do wycieczek w urokliwe miejsca, widzę na wielu blogach, że pasjonatów ciekawych miejsc wśród nas nie brakuje. I TAK TRZYMAĆ! 
Pozdrawiam:)

33 komentarze:

 1. Bardzo fajnie się czyta Twoje opowieści. Szkoda, że to tak daleko od Jasła :( Uwielbiamy zwiedzać zamki!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Aga! Ja też jestem wielką miłośniczką zamków:) Jeśli kiedyś uda Ci się pojechać na Dolny Śląsk, to koniecznie zajrzyj do Kamieńca:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Uwielbiam i dziękuję Ci za ten wpis, to miód na moją duszę. Takie opowieści i takie miejsca, to sens podróżowania i nawet gdy spotyka sie ruiny czy znaczne dewastacje, to i tak pozostaje pole dla wyobraźni. Wyglądacie na zdjęciu superowo, jak mówi młodzież:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie to Asiu ujęłaś, własnie chodzi o to pole do wyobraźni...Tylko kto ją ma, zobaczy piękno nawet w ruinach:)
   I dziękuję za to "superowo";) Tak się tam czuliśmy:))) Dobrych dni

   Usuń
 3. Ostatnio byłam tam około 20 lat temu,dużo na pewno się zmieniło.Moze w tym roku odwiedzę Kamieniec.Mieszkam nie daleko a na rowerze super wycieczka.Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetny pomysł z rowerem w tamtych stronach, zapomniałam dodać w poście, że zamek otoczony jest pięknym parkiem, jest gdzie jeździć:) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Dziękuję za wycieczkę. Zamek rzeczywiście piękny i cudowne zdjęcia. Na pewno warto odwiedzić to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moniś, jakie piękne miejsce ! Szkoda tylko , że w takim stanie. Są w Polsce miejsca zasługujące na uwagę, ale niestety ich lata świetności minęły. Wojna zrobiła swoje, reszty dokonali ludzie. Dziękuję za piękną wycieczkę i ciekawą historię :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Ulu, też mi serce pęka, gdy widzę ogrom zniszczeń. Nic na to nie poradzimy. Trzeba się cieszyć z tego, że jednak są ludzie, którzy chcą zająć się przywracaniem piękna, a my możemy to obserwować i zaspokajać swoje potrzeby poznawcze:) Pozdrawiam ciepło:)

   Usuń
 6. Muszę tam pojechać, bo to niezwykłe miejsce. I książką mnie zainteresowałaś. A Wy tacy piękni i radośni- tak trzymać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Basiu:) Znając Twoją wrażliwość, myślę, że spodobałoby Ci się w Kamieńcu:)

   Usuń
 7. Byłam w Kamieńcu 2 lata temu, pałac zachwycił mnie :) Czekam już na wiosnę i też zacznę planować wycieczki :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia w planowaniu i udanych wycieczek, świat jest taki piękny, ten blisko, i ten daleko:)))

   Usuń
 8. Przepiękny, okazały zamek, ciekawa historia, dużo cudnych zdjęć i tylko szkoda,że takie zabytki niszczeją...Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Danke für die wundervolle Reise!
  Schöne Zeit
  Elisabeth

  OdpowiedzUsuń
 10. U Ciebie Moniu juz czuje się nadchodzącą wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. byłam tam kilka lat temu :) widzę, że cały czas coś tam próbują robić... piękne miejsce :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, miejsce, które warto zobaczyć:)

   Usuń
 12. Sprawdziłam, że mam do Kamieńca Ząb. ok. 70 km i jeszcze moja stopa tam nie stanęła. Cóż za strata dla mnie. Zachęciłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się tam wybrać, tym bardziej, że pogoda będzie sprzyjać coraz bardziej:) Pozdrawiam

   Usuń
 13. Piękny zamek ze swoimi tajemnicami:))

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne, klimatyczne zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję pięknie za interesującą wycieczkę. Miałam okazję odwiedzić ten zamek ponad dwadzieścia lat temu czyli wtedy, gdy nie był pod opieką gminy. Jeśli będę w okolicy z ciekawością udam się tam ponownie, by zobaczyć mam nadzieję wiele pozytywnych zmian.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie zajrzyj tam, jest pięknie i magicznie:))) Pozdrawiam

   Usuń
 16. Piękne zdjęcia i tyle ciekawych informacji! Dziękuję za wspaniałą wycieczkę:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Hello!! I'am glad to read the whole content of this blog and am very excited.Thank you.
  ตารางบอล

  OdpowiedzUsuń