sobota, 11 listopada 2017

"...to tu można zrzucić ze stóp kurz dnia codziennego i doskonałym leśnym powietrzem odświeżyć ciało i ducha"

    W dzisiejszym poście opiszę nasze wspomnienia z Gór Kaczawskich. Ostatnie weekendy to przeplatanie się pięknej pogody z gorszą..mieliśmy to szczęście, że nam trafiła się ładna. Dzięki temu pomimo, że weekend to tylko dwa dni, to nam udało się sporo zobaczyć.
Góry Kaczawskie intrygują, zachwycają i budzą jakiś niepokój, wszak to wygasłe wulkany. Najwyższy szczyt - Ostrzyca Proboszczowicka. Jej wysokość to 501 m. n. p. m. Jak pisał stary kronikarz, to tu "można zrzucić ze stóp kurz dnia codziennego i doskonałym leśnym powietrzem odświeżyć ciało i ducha". W okresie kultury łużyckiej Ostrzyca była miejscem kultu słońca.


Dla ułatwienia wejścia na szczyt ułożono bazaltowe schody oraz kamienne ławki. Czas potrzebny na wejście to ok.30 minut, przy parkingu jest miejsce na zrobienie biwaku z ogniskiem. Ze szczytu jest świetny widok w promieniu 270 stopni.


Kolejnym punktem naszej wycieczki była zapora wodna  w Pilchowicach. Zbudowana na rzece Bóbr. Jest bardzo wysoka, wyższa jest tylko zapora w Solinie. 
To obiekt otwarty, okolice są bardzo malownicze i zachęcają do spacerów.

Po solidnym spacerze i niezłej kawce, którą można wypić w karczmie przy zaporze, udaliśmy się do malowniczego Dobkowa. Przyznam, że miejscowość ta, to niezwykła perełka pośród okolicznych wsi. Pełna ciekawych miejsc i  artystycznych zakątków. 
Bardzo inetersującym miejsce jest Sudecka Zagroda Edukacyjna, którą można zwiedzać, UWAGA, za darmo. Płaci się tylko za warsztaty, jeśli zdecydujemy się na nie.W zagrodzie można zobaczyć jak wygląda wulkan od środka, sprawdzić się w różnego typu grach edukacyjnych. To nowoczesne, interaktywne centrum nauki. Świetne miejsce dla dzieci, które kochają przecież różnego typu eksperymenty. 
Spędziliśmy tam sporo czasu:)

Po lekcji wiedzy na temat wulkanów odpoczęliśmy pośród tego, co kocham najbardziej, czyli pośród rękodzieła. W Dobkowie znajduje się wspaniałe miejsce z cudownym właścicielami, to "Galeria pod Aniołem".Odbywają się tam warsztaty ceramiczne i  warsztaty pieczenia chleba. Można zakupić piękną ceramikę użytkową i ozdobną. Właścicielka to niezwykła osoba, bezpośrednia, szczera,  i przez to nie chciało się stamtąd wychodzić. Wiecie jak to jest, gdy spotka się kogoś, kto nadaje na tych samych falach;) Ja od razu miałam wrażenie jakbym znała tę kobietę od lat:)))
Polecam to miejsce, pełne pięknych przedmiotów i ludzkiego ciepła:)

A jeśli chcecie znaleźć jakieś minerały, to warto wybrać się do miejscowości Sędziszowa. Tam znajduje się wyjątkowe dzieło natury, to Organy Wielisławskie. To rzadki relikt wulkanizmu permskiego i góra, który być może kryje skarby III Rzeszy. Ciekawostką jest fakt,iż do śmierci w Sędziszowej mieszkał oficer niemieckiej policji Herbert Klose. Ponoć właśnie to miejsce wskazał jako jedno z tych, które może kryć zaginione złoto...

Niedaleko znajduje się urocze miasteczko, Świerzawa.Liczyliśmy na to, że będzie można zobaczyć wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ten kościół to jeden z ważniejszych kościołów romańskich w Polsce. Bardzo chciałam zobaczyć średniowieczne freski przedstawiające , np. żyrafy czy bociany. Alenie było możliwości, było za późno:/


Ciekawostką jest to, że w sierpniu 1998 roku podczas konserwacji mensy ołtarzowej odkryto relikwie ukryte w kamiennym relikwiarzu. Wewnątrz znajdowały się fragment kości i pieczęć biskupa Kulumbacha. 

I drugi kościół w Świerzawie. To kościół pw. św. Józefa Opiekuna - świątynia poewangelicka, w latach 1876-78 przebudowana w stylu neogotyckim. 
Po wojnie, w czasach wiadomych, znajdował się w nim skup butelek i magazyn mebli. 
Kolejny punkt naszej wycieczki to cudowny Zamek Grodziec. Miejsce pełne tajemnic i przygód, w którym cały czas coś się dzieje. Dużo ludzi, dużo ciekawych tematycznych imprez i wspaniały przewodnik.
Zamek znajduje się na wierzchołku neku wulkanicznego, u podnóża gór znajduje się wieś o tej samej nazwie.


Historia zamku jest ciekawa, na początku to budynek drewniany, potem za czasów Henryka Brodatego zastąpiono go budowlą murowaną. W wieku XV był własnością rycerskiego rodu Bożywojów. 
Potem napaści husytów, a więc plądrowanie i rabowanie. Fryderyk I sprowadził mistrzów murarskich z Wrocławia i Legnicy, którzy nadają układ przestrzenny, jaki dziś oglądamy. Z czasem zamek stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko - renesansowych na Śląsku. 
W czasach wojny 30 - letniej zamek został spalony. Potem przebudowywany i plądrowany, w szczególności przez Rosjan.
W latach 2004 -2005 był miejscem realizacji produkcji filmowych telewizji: szwedzkiej, francuskiej,  belgijskiej i rosyjskiej. 
Na zamku odbywa się wiele imprez, m.in. Turniej Łuczniczy o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni i wiele, wiele innych. 


To bardzo fajne miejsce, dla miłośników zamków to konieczny punkt do zwiedzenia:)

Nasze dzieci bardzo lubią zwierzęta, i zawsze staramy się, by podczas wycieczek znaleźć jakieś miejsce, gdzie można zobaczyć czy nawet dotknąć jakieś zwierzątka.
W tych okolicach znajduje się piękne miejsce, nazywa się Ranczo Grapa. W zasadzie można w nim spędzić cały dzień. To miejsce stworzone przez księdza Franciszka Wróbla,  można odwiedzić bezpłatnie. I warto.
To las, miejsce na grillowanie, są domki letniskowe i mnóstwo zwierząt. Są sarny, daniele, lamy, kozy, osiołki, baranki i mnóstwo wszechobecnych królików. 
Organizowane są tu biesiady, festyny i różne imprezy. 
Na terenie ośrodka jet też park linowy.


http://www.ranczograpa.pl/

A stąd już blisko do Złotoryi:)
To jedno z najstarszych miast w Polsce i słynące od zawsze z wydobycia złota. Do dnia dzisiejszego odbywają się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota oraz Puchar Sudetów w Płukaniu Złota organizowane przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota.
A jak złoto to i Muzeum Złota. Mieści się ono w zabytkowym budynku wkomponowanym w mury miejskie.W muzeum można poznać m.in. historię górnictwa złota w Złotoryi i obejrzeć ciekawe eksponaty. A przed muzeum zrobić sobie zdjęcie z "Płukaczem złota", to rzeźba plenerowa autorstwa Marleny Zakrzewskiej.

Spacerując po Złotoryi warto też zwrócić uwagę na dwie piękne fontanny. 
Jedna z nich to Fontanna Delfina. Pochodzi z początku XVII wieku. Jej fundatorem był burmistrz miasta Johanes Feige. Na zwieńczeniu fontanny umieszczono łaciński napis "Se figens in lova", co w wolnym tłumaczeniu znaczy -  ufając Bogu, opierając się na Bogu. Na fontannie znajdują się wyobrażenia głów delfinów, które, zniszczone po 1945 roku, odtworzone zostały w latach 1957-58 w innym kształcie niż pierwotny.I Fontanna Górników, wybudowano ją w 1941 roku na miejscu dawnej studni miejskiej. Upamiętnia udział złotoryjskich górników w bitwie pod Legnicą w 1241 roku. Fontanna otoczona jest siedmioma lipami, wedle legendy drzewa te symbolizują siedmiu "mężów" ocalałych z zarazy w 1556 roku, którzy w noc wigilijną śpiewali na rynku złotoryjskim kolędy.W Złotoryi jest szczególny kościół, należy on zaledwie do dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku.
To Kościół Narodzenia NMP. 
Najstarszą częścią jest prezbiterium z częścią wschodnią w stylu późnoromańskim. Zachwycają też bogate portale, w południowym ramieniu ostrołukowy, z dekoracją z motywami roślinnymi, a w północnym półkolisty z narożnymi kolumienkami. We wnętrzu fragmenty renesansowej polichromii, barokowy ołtarz główny, ambona z 1583 roku i epitafia z 1566 roku. 
I na tym zakończyliśmy naszą krótką wycieczkę. Góry Kaczawskie to niezwykłe miejsce i myślę, że każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Przez dwa dni ciężko zobaczyć wszystkie atrakcje tej pięknej krainy, ale i tak to, co zobaczyliśmy, tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że warto tam przyjechać na dłużej:)
Na koniec jeszcze chciałabym polecić pensjonat w którym spaliśmy. Miła obsługa, rodzinna atmosfera i pyszne wino domowej roboty. Polecam:)
http://zaczarowanyogrod.com/Pozdrawiam serdecznie, dobrego tygodnia:)
Monia39 komentarzy:

 1. Monia, ale sobie pozwiedzaliście pięknie. Polska jest taka cudowna... Ja kompletnie nie znam tych rejonów, może nadszedł czas na zmianę kierunku...
  W zagrodzie z rękodziełem pewnie bym utknęła i zwiedzanie trzebaby przełożyć na inny termin ;)
  Kocham te klimaty... Lecę wtedy jak ćma do ognia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, mieszkamy w pięknym kraju i tyle miejsc jest jeszcze do odkrycia:) Góry Kaczawskie to interesujący region, warto go poznać. Więc polecam:)
   No mam tak samo z rękodziełem wszelkim, ciężko mnie wyciągnąć z takich miejsc:)
   Ściskam:)

   Usuń
 2. Cudowna wycieczka, cudowne zdjęcia i cudownie to wszystko opisałaś. Aż chce się tam pojechać :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo i życzę Ci, byś mogła kiedyś w Góry Kaczawskie zawitać:)))
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Piękna wycieczka, świetna fotorelacja. I znów prawdą okazuje się twierdzenie, że "cudze chwalicie swego nie znacie", tym bardziej, że to "swoje" coraz ciekawiej podane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, mamy w kraju mnóstwo interesujących miejsc. Lubię je odszukiwać i zaglądać do nich, jeśli tylko jest czas.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Super sprawozdanie Moniu - z ciekawością obejrzałam zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Gabrysiu, cieszę się, że wycieczka się spodobała:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Z ciekawością poczytałam i pooglądałam oraz pozwiedzałam z Wami ten zakątek Polski :):)
  Zazdroszczę podróży , bo uwielbiam zwiedzać nowe miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już tak mam, że od czasu do czasu muszę gdzieś pojechać. I uważam, że wszędzie są interesujące miejsca, które warto obejrzeć i dowiedzieć się czegoś o nich:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Rewelacyjna wycieczka, nawet sobie nie zdajemy sprawy ile mamy fantastycznych miejsc w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie naturalne klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pokazałaś nam Moniko mnóstwo pięknych miejsc. Ciekawy reportaż, super zdjęcia, a Wy piękni, młodzi i szczęśliwi i niech tak pozostanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby to życzenie się spełniło. Wiadomo młodość przeminie, ale chciałabym być szczęśliwa wciąż, tak, jak jestem teraz:)
   Ściskam Basiu:)

   Usuń
 9. Wszystko, co opisałaś leży w kręgu naszych zainteresowań, a że nie byliśmy, to zapisuję na przyszłość. Zagroda edukacyjna bardzo mi się podoba, jest także wejście na górkę, a zapora z przyległościami też niezła.
  Pogoda Wam dopisała, a atrakcji moc!
  Dzięki za wycieczkę w to listopadowe popołudnie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Asiu Góry Kaczawskie. Przyglądając się Twoim reportażom z wycieczek, myślę, że wiele atrakcji znaleźlibyście dla siebie:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Byliśmy tylko na zaporze w Pilchowicach,która zrobiła na nas ogromne wrażenie, a teraz widzę, że warto tu powrócić, bo jest mnóstwo ciekawostek do obejrzenia.
  Pozdrawiam.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, koniecznie:) Atrakcje czekają:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Wow ale sobie pozwiedzaliscie:-) aż nie wiem co napisać, nigdy tam nie byliśmy :-) z przyjemnością bym zwiedzila każdy zakątek Polski:-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniały fotoreportaż Moniczko, udało Wam się zobaczyć mnóstwo ciekawych miejsc.
  Przesyłam cieplutkie pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa:)

   Usuń
 13. Fantastyczna wycieczka!!!!! Jak zwykle wszystko wspaniale uwiecznione na zdjęciach i ciekawie opisane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Aguś:) Miło mi bardzo, pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 14. Pogoda faktycznie Wam dopisała, a plan wycieczki ciekawy. :) Nie znam tamtych rejonów, mam więc nadzieję, że kiedyś zajrzymy w te góry. Buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Korciu, to interesujący region:) Ściskam:)

   Usuń
 15. Piękne zdjęcia, nic nie jest tak świetne jak rodzinne wycieczki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta prawda! Uwielbiam je:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Cudowna wycieczka! tyle zobaczyliście! wow! piękne miejsca i w ogóle... I ten zamek!! co do Kościołów, to ja też bardzo się rozczarowałam podczas wizyty w Koninie. Nie rozumiem tego zwyczaju, że kościół zamknięty jest na cztery spusty. Jeśli obawiają się kradzieży niech założą w przedsionku furtę - widziałam to w kilku kościołach. Co prawda widzimy wszystko z daleka, ale zawsze można wejść, zerknąć, pomedytować... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek jest piękny. Pełna zgoda z dostępnością do kościołów. Ale myślę, że obie znamy przyczynę niestety.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Jakie piękne miejsca zwiedziliście i zdjęcia cudne !!! Co mnie najbardziej zainteresowało ? Oczywiście - ogrody, fontanny, góry i widoki, ale chyba naj - Galeria pod Aniołem. To miejsce i Góry Kaczawskie od razu zapisuję do notesu. Kocham takie miejsca !!! Fajnie, że tak razem spędzacie czas. Pozdrawiam bardzo cieplutko :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulu, ten region Polski jest piękny, zresztą jak wiele innych:) Ale akurat tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo są i góry, i zamki, i ogrody, i muzea. A Galeria pod Aniołem...cudowne miejsce, na pewno tam wrócę:)
   Ściskam Ulu:)

   Usuń
 18. Wspaniałe wycieczka. Świetne zdjęcia i opisy.
  Chętnie zobaczyłabym to wszystko na własne oczy.
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń