sobota, 7 lipca 2018

"Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań";), zajrzyj do Cieszyna!

       Wiele rozmów ze znajomymi dotyczy podróży, wycieczek, urlopów...no taki mamy klimat ;))) A dokładniej mamy wakacje i większość z nas planuje choć kilkudniowe wypady. Część już odpoczywa, korzystając z pięknej pogody. Naprawdę nie ma na co narzekać! Słoneczko przygrzewa, humory dopisują, jest super!
Każde miejsce ma coś do zaoferowania, ma swoją historię i ciekawe miejsca. Trzeba umieć je odnaleźć.
Ja, jak wiecie, uwielbiam podróże, wycieczki, wypady nawet jednodniowe, tak najlepiej ładuję akumulatory. I bardzo się z tego cieszę:)
Moim mottem podróżniczym są słowa Marka Twain'a:

"Za dwadzieścia lat będziesz bardziej żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj."

W dzisiejszym poście chciałabym wrócić do zeszłorocznej podróży do Cieszyna i okolic:) Miasto to ma wspaniałą historię, to stary gród piastowski, obecnie położony na granicy polsko-czeskiej.
Niewiele miast może się pochwalić tak korzystnym położeniem. Jednakowo stąd daleko, około 350 km, do wielkich metropolii: Warszawy, Wiednia, Budapesztu i Pragi. Umiejscowienie między stolicami sprawiło jednak, że historia okrutnie obeszła się z Cieszynem - w 1920 roku podzielono go pomiędzy dwa państwa: Polskę i Czechy.
Historyczna część miasta znajduje się na terenie Polski. Styl romański w architekturze reprezentuje kamienna kaplica w kształcie rotundy, pod wezwaniem św. Mikołaja. 


Znajduje się na Wzgórzu Zamkowym i jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem ziemi cieszyńskiej. Powstała na przełomie XI i XII wieku i przez wiele lat była kaplicą grodową. Pełniła funkcję ośrodka administracji kościelnej cieszyńskiej kasztelanii i była najważniejszym punktem oporu na wypadek wojny - jako jedyna murowana budowla grodu. 
Obecnie, raz w roku, 6-go grudnia, odprawiana jest msza święta, a przy różnych okazjach organizowane są różne koncerty muzyczne.
Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na na obecnym banknocie o nominale 20 zł.  Widzimy ją niejako w tle po lewej stronie. 


Innym znanym miejsce w Cieszynie jest Studnia Trzech Braci.

  


Legenda mówi, że w 810 roku synowie księcia polskiego Leszka III: Bolko, Leszko i Cieszko, wracając z długiej wędrówki, zeszli się z trzech stron świata przy tutejszym źródle, a wyrazem ich radości ze spotkania było założenie w tym miejscu grodu. Stara bracka studnia wymieniona w dokumencie z 1434 roku została obudowana w 1868 roku żeliwną altanką, w której ścianach umieszczono tablice z tekstem legendy. 

A stąd już niedaleko do ...Wenecji ;) Cieszyńskiej Wenecji;)))
To dzielnica Cieszyna, która sie znajduje pod kanałem Olzy "Młynówka", jej początki sięgają XVI wieku, kiedy rzeka pełniła ważną funkcję obronną. Wzdłuż potoku osiedlali się rzemieślnicy, z biegiem czasu tworząc rodzimy przemysł. Powstał tu tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki. 
Współcześnie domki rzemieślników zamieniły się w restauracje i knajpki, a także sklepiki z wyrobami artystycznymi.

Elementy gotyckie w Cieszynie znajdziemy w świątyniach przebudowanych w okresie baroku: podominikańskim kościele św. Marii Magdaleny z XIII wieku i kościele Świętej Trójcy z XVI wieku.


Kościół św. Marii Magdaleny kryje szczątki wszystkich Piastów cieszyńskich, a także niektórych przedstawicieli szlachty. 
Wewnątrz przeważa styl barokowy , w tym ołtarze oraz ambona i chrzcielnica - dłuta śląskiego rzeźbiarza Jan Józefa Schuberta z Opawy. 

Zabudowa miejsca Starego Miasta w Cieszynie może się podobać, kamienice w większości wyremontowane, mnóstwo detali architektonicznych. Warto pospacerować, zjeść lody w licznych kawiarniach czy napić się kawy:) 
Zachowane zabytki Cieszyna potwierdzają bogatą historię Cieszyna. Na zwiedzanie miasta można wybrać się różnymi szlakami: cieszyńskich książąt - Piastów i Habsburgów, Via Sacra, szlakiem pamiątek ewangelików cieszyńskich, śladami cieszyńskich Żydów, szlakiem cieszyńskich bibliotek zabytkowych. 
I na koniec opowieści o Cieszynie ciekawostka o jajku;)
W trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy ulicy Szerokiej znaleziono kurze jajo...liczy ono ok. 500 lat, a zostało wydobyte ze studni wraz z dużą ilością średniowiecznej ceramiki:)


To był za krótki wypad, żeby wszystko zobaczyć, ale na pewno należało zmierzyć się z pobliską Czantorią ;)
Wyniosła i dumna Wielka Czantoria niczym starożytny wojownik stoi na straży największych polskich rzek. Jej grzbiet rozdziela dwa dorzecza: wody spływające po zboczach wschodnich łączą się z Wisłą, a po zachodnich mkną do Odry. Od 1920 roku góra strzeże także polskiej granicy, która przebiega od szczytu Kiczory do siodła pod Czantorią.Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej krzesełkowa "Czantoria" z Ustronia Polany wybudowana w 1967 roku i zmodernizowana w 2007. Dzięki temu Czantoria stała się bardzo popularna wśród turystów i narciarzy. Czantoria to także świetny punkt widokowy. Została uwieczniona w licznych legendach i pieśniach ludowych, a także w utworach literackich. Była bohaterem niedokończonej, powieści Władysława Orkana, piewcy kultury i miłośnika gór. 

Moja opowieść jest dziś krótka i jestem pewna, że w Beskidzie Śląskim jest mnóstwo innych atrakcji, ale niech te kilka miejsc, które opisałam będą zachętą do tego, by wybrać się w ten region i przekonać się, co ziemia cieszyńska ma jeszcze do zaoferowania:)

Wszystkim życzę dużo odpoczynku, mnóstwa wrażeń i pięknych wakacyjnych wspomnień i pamiętajcie o mądrych słowach Elżbiety Dzikowskiej, że " Życie bez podróży jest jak potrawa bez soli";))) A więc podróżujmy, ile się da!

Monia36 komentarzy:

 1. Mnie na pewno nie musisz zachęcać! Cieszyn znam, po obu stronach granicy i być może wkrótce także odwiedzę, bo jestem w Beskidach. Póki zdrowie pozwoli będziemy podróżować, bo to świetnie relaksuje, choć fizycznie męczy, ale gdy nogi bolą, głowa odpoczywa.
  Wspaniałych wakacji:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Asiu, wiem:) Jesteś w Beskidach? Ale super! Zajrzę do Ciebie, pewnie jak zwykle pięknie opisujesz miejsca, które zwiedzacie. I Tobie dużo odpoczynku i pięknych wrażeń:)))

   Usuń
 2. Pięknie opisałaś Cieszyn, jego historię, zabytki i atrakcje! Ja bardzo lubię to miasto, więc tym chętniej pospacerowałam z Tobą.Pięknego lata, podróży, odpoczynku wakacyjnego Ci życzę, Moniko. Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Oby te życzenia się spełniły:) Tobie także życzę dużo odpoczynku i słońca:)

   Usuń
 3. Cieszyn to piękne miasto z wielkomiejskim sznytem, miło było z Tobą pospacerować. byłam tam zimą, a na pewno latem jest ładniej.
  Pięknych podróży życzę i wielu miłych wrażeń. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Tak, letnią porą na pewno warto się wybrać:) Mamy piękne miejsca w Polsce, ja z chęcią je wyszukuję:) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Moniczko, Cieszyn Twoim oczami jest jeszcze piękniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam w Cieszynie, ale czytałam już o tym mieście na blogu Agnieszki Krawczyk. Widać, że miasteczko ma swój urok, a Ty, Moniś tak dobrze znasz historię, że zawsze zachęcasz mnie do zwiedzania nowych miejsc. Miasta Polski kryją w sobie tyle tajemnic i interesujących faktów. Może kiedyś tam pojadę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego Ci życzę Ulu:) Mnie cały czas gna do przodu, by poznawać nowe miejsca, a szczególnie ich historię:) Ściskam:)

   Usuń
 6. Piękna wycieczka i piękne zdjęcia Moniko. Bardzo lubię czytać jak opisujesz swoje wycieczki. Jak przybliżasz nam historię miejsc, które odwiedzasz. Dawno nie byłam w Cieszynie, więc dziękuję za przypomnienie mi piękna tego miasta :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kochana:) Bardzo lubię pisać o tym, co zwiedziłam, mam jeszcze kilka wycieczek do opisania, ale na wszystko trzeba mieć czas;) Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Opisujesz swoje podróże z pasją i dzięki temu przyjemnie się czyta. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie piękne widoki. Pięknie. Pięknie :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękną wycieczkę nam zafundowałaś. Opis i zdjęcia zachęcają do odwiedzenia tych miejsc w realu.Ja w tym roku mam zamiar zwiedzić Zamojszczyznę, więc Cieszyn musi poczekać.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale fajnie, ja od lat planuję Roztocze własnie z pięknym Zamościem, Zwierzyńcem, Łańcutem...Marzę o tych miejscach i jestem pewna, że kiedyś tam pojadę. Życzę Ci cudownych wrażeń i dużo odpoczynku:)))

   Usuń
 10. Kolejny raz zachęcasz do zwiedzania... chciałabym nareszcie odwiedzić tą część kraju, gdzie wciąż mam nie po drodze... a przecież wystarczy wyznaczyć sobie cel i wszystko będzie się zgadzać...
  O banknocie opowedziałaś mi ciekawostkę... nie miałabym pojęcia, ba, nie przyszłoby mi do głowy zastanowić się nad grafiką...
  Cudnej niedzieli Moniczko.
  Jedź na Roztocze... warto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu:) Marzy mi się Roztocze od lat...Chyba nie uda się w tym roku. No ale zobaczymy:) Ściskam:)

   Usuń
 11. Ja mam tam niestety spory kawał drogi. Ale miejsce jest piękne i historyczne. Wszak to pogranicze. Ściskam cię mocno:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Holly:) No tak, Ty mieszkasz dość daleko, nawet bardzo od Cieszyna. Ale może kiedyś się uda, wszak wszystko przed nami:))) Ściskam:)

   Usuń
 12. Uwielbiam Beskid Śląski. Mam wiele dobrych wspomnień z tamtych terenów. I jedno mniej fajne - wspinaczkę na Czantorię i to pierwszego dnia pobytu w górach. Generalnie górka wyglądała niepozornie, ale wchodzi się na nią okropnie i doskonale rozumiem wszystkich tych, którzy wybierają jednak kolejkę. :)
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Korciu:) Tak, dobrze, że jest ta kolejka. My byliśmy z małymi dziećmi, więc nie było opcji wspinania ;)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. do Cieszyna bardzo lubie zaglądać

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo podoba mi się Moniu cytat, który przytoczyłaś, bo właśnie wróciłam z wyjazdu trochę innego niż wszystkie :)O którym zresztą Ci kiedyś opowiadałam.( sprawozdanie na blogu) Cieszyn jest piękny - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, opowiadałaś. Cieszę się, że jesteś zadowolona:) Zaraz zajrzę na Twojego bloga. Ja posłuchałam kilku wykładów, i cóż...każdy szuka czegoś innego. To kompletnie nie moja bajka...Dla mnie ta pani mówi o rzeczach oczywistych, ale to tylko moje odczucie:) Pozdrawiam Gabrysiu:)

   Usuń
 15. Trochę znam Cieszyn i okolice, to rzeczywiście urocze miejsce. Świetna fotorelacja Moniczko!
  Przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 16. :) Gdzie Cię tam zaniosło:)???? Chyba nie możesz usiedziec na miejscu co??? I to jest super! Bardzo ciekawy wpis i fajna fotorelacja:) pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się Sylwia, wciąż mnie gdzieś nosi. Już nie umiem inaczej:) Ściskam mocno:)

   Usuń
 17. Ależ klimaCIK :))) bardzo chciałabym się tam wybrac.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniała wycieczka!!! Nidy tam nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę, aby się udało:) Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń